DE CE A FOST BUCURESTIUL SUPRANUMIT "MICUL PARIS"?

DE CE A FOST BUCURESTIUL SUPRANUMIT "MICUL PARIS"?

Messagepar nicudrag » Ven Jan 28, 2005 6:55 am

Puţini sunt cei care ştiu - mai ales în străinătate - când şi de ce a fost supranumită "MICUL PARIS" capitala României, oraşul Bucureşti ...

Dumneavoastră ce ştiţi?

Mai este oare astăzi cazul s-o supranumim astfel ?
Dacă DA - de ce ? Dacă NU - de ce ?

Din păcate, după peste 5 decenii de îngheţare a relaţiilor cu Franţa, Bucureştiul nu se poate astăzi înfrăţi cu Parisul întrucât primăria "Oraşului Lumină" a decis că nu este posibilă decât înfrăţirea oraşului Paris cu oraşul Roma...

Sunteţi de acord?

Aşteptăm răspunsurile dvs....

Administraţia
nicudrag
 
Messages: 108
Inscrit le: Ven Jan 28, 2005 6:41 am
Localisation: Bucuresti, Romania

Paris-Bucuresti : discontinuitate si continuitate

Messagepar Balin Gheorghe » Mer Fév 09, 2005 6:26 pm

Parisul nu mai este ceea ce a fost.Nici Bucurestiul nu mai este ca altadata.Vremurile sint altele oamenii sint altii.Sintem in alta conjuctura istorica.O prietenie poate fi.Noi avem ce invata de la francezi.Sint buni la suflet.Imensa mostenire culturala franceza poate fi un mare ajutor pentru romani.

Unde este Biblioteca Nationala Romana care putea fi facuta dupa modelul Bibliotecii Nationale Franceze?Se darima pe ea insasi pina la urma?Vedeti ca PCR-ul a vrut sa o faca si capitalistii nostrii si-au vazut de burdihanele lor si nu de conditiile de informare si formare prin biblioteci a romanilor.
Biblioteca de Informatie Publica "Pompidou" putea fi un model interior pentru Biblioteca Centrala de Stat a Romaniei.Acelea sint ordinatoare de biblioteca pe care le avem la Bucuresti?Chiar daca ar fi pus o taxa pe abonament si tot ar fi multumiti cititorii daca ar avea diversitatea si calitatea surselor de informare din capitala Frantei unde gratuit sau pentru sume modice poti avea acces la cele mai recente surse de informare traind in pas cu planeta.

Ca sa nu fie o infratire formala, buna numai pentru profitorii de circumstanta, tinerii ar trebui sa viziteze Parisul in ceea ce are el de actualitate caci cu siguranta vor asimila elementele culturale de virf de aici.

Bucurestiul nu mai poate fi micul Paris din variate cauze dar poate lua modele franceze care stau confortabil in elita modelelor mondiale.Aceasta este calea practica si fara iluzii prin care Bucurestiul se va infrati cu Parisul si Romania cu Franta.
Balin Gheorghe
 
Messages: 1
Inscrit le: Mer Fév 09, 2005 5:45 pm


Retour vers Discutii

Qui est en ligne ?

Utilisateur(s) parcourant actuellement ce forum : Aucun utilisateur inscrit et 1 invité

cron